РОЗДІЛ «Край, у якому ти живеш»

Урок №1

ТЕМА: Край, у якому ти живеш. В. Латанський «Україна». «Наша                     Батьківщина»

МЕТА:  розширити знання учнів про Україну — наш рідний край,удосконалювати навички свідомого, правильного, виразного читання, формувати громадянські якості – людяність, повагу до людей, розвивати творче мислення і мовлення учнів, виховувати патріотичні почуття

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

Обладнання: ілюстрації із краєвидами України, картки «сонечка», аркуші паперу, олівці, аудіозапис пісні Т. Петриненка «Україна»

 

Хід уроку

І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

1 Емоційна настанова

Знову день почався, діти

Кличе в подорож дзвінок –

В незвичайний наш урок.

ІІ РОБОТА НАД РОЗВИТКОМ ТЕХНІКИ ЧИТАННЯ

1.    Гра «Чарівні квадрати»

МИ

ЛО

ВИ

ЛИ

СІ

НО

СИ

НИ

ВА

  

 2.Робота зі скоромовкою

Уранці Уляна Уласа ураз

Умивать узялась

Улас утікав, ухилявся:

Учора уже умивався.

2.     Прочитати вислів ( з пропущеними голосними)

Б_З    Б_ТЬ_ВЩ_Н_  -     Ж_ТТ_   Н_    Ж_ТТ_

-Як ви розумієте вислів «Без Батьківщини – життя не життя»

ІІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1 Слово вчителя

Облітав журавель сто морів, сто земель

Облітав, обходив, марно крила натрудив

Ми спитали журавля:

«Де найкращая земля?»

Журавель відповідає

«Краще рідної немає!»

-         Діти,  що ми називаємо рідною землею?

IV ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

-         Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ -  «Край, у якому ти живеш». Дізнаємося більше про нього, про його традиції, символи, історію.

Проблемне запитання

-         Як називається наш рідний край?

-         А чи знаємо ми, що таке Україна?

-         Відповідь саме на це питання ми будемо шукати сьогодні на уроці.

V ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1 Розповідь вчителя

-         У кожної людини є її домівка – вулиця, село або місто, де вона народилася або виросла. І де б ми не були - скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємось, зачувши рідну мову, пісню.

-         Що для нас є рідною домівкою?

2 Колективна робота. Стратегія «Асоціативний кущ»

-         Запишіть слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово «Україна».

(кожному учневі групи дається «сонечко», у якому записано слово «Україна», учні записують слова-асоціації і прикріплюють їх на дошку)

3 Технологія «Мікрофон» (обмін думками)

4 Слово вчителя

-         Дійсно, ми живемо в одному з наймальовничіших куточків на землі – Україні. Україна – це сині озера та річки, високі гори й полонини. Це – сивий Дніпро і величне Чорне море, це ліси, гаї, широкі поля.

-         А що ще уособлює в собі Україна ми дізнаємося із однойменного вірша Василя Латанського.

5 Аудіювання вірша В. Латанського «Україна» (підр. с. 128)

-         Яку відповідь на питання «що таке Україна?» дав поет?

6 Словникова робота

    Гай

    Ненька

   Сонцесяйна

   Веселкова

7 Робота творчої групи

Створення піктограм -  асоціацій до рядків вірша і прикріплення їх на дошку – (гай, біла хата, тато, мама, синє небо, спілий колос)

8 Читання мовчки учнями вірша

(підготовка до виразного читання: робота над інтонацією, темпом, тембром)

 Фізкультхвилинка

— А тепер відпочинемо. Підведіться, послухайте вірш і повто­ріть рухи за мною:

Україна,

(Розводять руки в в боки.)

 

Рідний край,

(Піднімають руки догори.)

 

Поле, річка,

(Повороти тулуба з розведеними в бік руками.)

 

Синій гай.

(Присідають, руки на пояс.)

 

Любо стежкою іти.

(Ходьба на місці.)

 

Тут живемо я і ти!

(Беруть одне одного за руки.)

 

 

             

 

9 Бесіда за змістом

-         Як поет пояснив, що таке Україна?

-         Чому він називає її солов’їним гаєм?

-         Чиє ім’я згадується у вірші? (знайдіть і зачитайте)

-         Як говорить про нього автор? Чому?

-         Що говорить поет про рідну мову? (зачитайте) Чому саме так?

-         Які почуття до своєї країни висловив автор?

-         Які почуття викликає й у вас цей вірш?

-         Як ви гадаєте, про що йдеться в останніх рядках поезії?

10 Слово вчителя

-         Як ми називаємо край, у якому народилися і живемо? (Батьківщина)

Зацвітає калина,

Зеленіє ліщина

Степом котиться диво-луна

Це моя Україна,

Це моя Батьківщина,

Що як тато і мама одна.

11 Робота над текстом «Наша Батьківщина»

-         Якою є наша Батьківщина зараз?

12 Аудіювання тексту «Наша Батьківщина»

13 Відповідь на питання

14 Читання «Ланцюжком», «Дощиком»

15 Бесіда за змістом твору

-         Чому в Україні живе багато різних народів?

-         Які риси характеру властиві українцям?

-         Чи можеш назвати відомих учених, письменників, художників, що мешкають в Україні?

-         Яка Україна нині?

16 Вибіркове читання

-         Якими були наші предки – українці? (зачитати)

-         Що приваблювало людей інших національностей? (зачитати)

-         Які народності живуть в Україні? (зачитати)

-         Що є державними символами України? (зачитати)

VI ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

1 Виступ творчої групи

(прикріплення піктограм і пояснення їх значень)

2 Робота з музичною композицією

(слухання пісні Тараса Петриненка «Україна»)

-         Які почуття викликала у вас ця пісня?

VII ПІДСУМОК УРОКУ

-         Що таке Україна?

-         Про що нове дізнались на уроці?

-         Які висновки для себе зробили?

VIII ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1 Вивчити напам’ять вірш «Україна» (с. 128)

2 Переказ тексту «Наша Батьківщина» від першої особи

Конспект урока
Край. Урок 1.docx
Microsoft Word Document 23.9 KB
Презентация к уроку
1 урок книжный.ppt.pps
Microsoft Power Point Presentation 4.5 MB